31.03.2015

Одеса: рятувальники разом зі службами екстреного виклику провели навчання щодо ліквідації масштабної надзвичайної ситуації, яка сталася внаслідок ДТП та вибуху пасажирського автобусу

17 березня, о 10:00 на території тренувального майданчику аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України в Одеській області пройшли комплексні тактичні навчання щодо відпрацювання дій рятувальників, Державної автомобільної інспекції Одеської області та служби медицини катастроф з ліквідації надзвичайної ситуації техногенного характеру, яка виникла в результаті ДТП та вибуху в пасажирському автобусі.

За тактичним задумом навчань, при здійсненні маневрування під час руху автоцистерни з пальним,  сталося її зіткнення з пасажирським рейсовим автобусом, який перевозив 20 пасажирів. В результаті зіткнення транспортних засобів відбулося перевертання автоцистерни, з послідуючим порушенням герметичності ємності, що призвело до розливу пального, на площі  150 м2. Внаслідок короткого замкнення електро проводки автомобіля, попадання іскри на паливо, стався вибух та виникло горіння розлитої легкозаймистої рідини. У зону умовного ураження потрапив понівечений від удару автобус з пасажирами, двері, якого були повністю заблоковані через деформування його кузову. П’ятьох пасажирів вибуховою хвилею викинуло через вікна автобусу на проїжджу частину, вони отримали численні травми та втратили свідомість. Ще двоє пасажирів автобусу загинули на місці події. Всього, за легендою навчань, постраждало 15 чоловік.

Водій автомобілю, що рухався у по путньому  напрямку повідомив  про аварію до «Служби порятунку - «101». Диспетчер оперативно-координаційного центру ГУ ДСНС України в Одеській області відразу ж направляє на місце події 6 одиниць основної та спеціальної техніки ДСНС, а також автомобілі «швидкої допомоги» «Служби медицини  катастроф». На місце виклику прибуває екіпаж ДАЇ, рятувальники та медики. Працівники ДАЇ огороджують місце події  і перекривають рух транспорту.  Тим часом, рятувальники ДСНС України розгортають рукавні лінії та подають на гасіння пального засоби пожежогасіння, щоб не допустити розповсюдження полум’я на автобус, у якому знаходяться люди. Керівник гасіння пожежі створює штаб з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації. За допомогою гідравлічного інструменту відкривають двері понівеченого автобусу та за лічені хвилини рятують усіх заблокованих у салоні постраждалих пасажирів. Вогнеборці, за допомогою генератора піни середньої кратності «ГПС-600»,  проводять пінну атаку.

Одночасно, рятувальники ДСНС України разом з медиками Служби медицини катастроф розгортають у безпечній зоні сортувальний майданчик для тимчасового розміщення та надання невідкладної медичної допомоги постраждалим. Лікарі «швидкої медичної допомоги» встановлюють ступінь важкості та характер травм постраждалих людей та черговість надання екстреної медичної допомоги, а також черговість транспортування  до медичних закладів.  Медики швидко надають екстрену медичну  допомогу постраждалим і транспортують людей з важкими та середніми травмами до медичних закладів. А постраждалих, з легкими ушкодженням після надання їм медичної допомоги супроводжують до місця їх призначення. 

Пожежу було потушено за 15 хвилин, а вже через годину надзвичайну ситуацію було повністю ліквідовано. Загалом, у навчаннях взяли участь 6 одиниць пожежно-рятувальної техніки та  24 рятувальники ГУ ДСНС України в Одеській області, екіпаж ДАІ, 5 бригад «Швидкої медичної допомоги» та 16 медиків.

«Перш за все я хочу подякувати керівництву Головного управління ДСНС України в Одеській області за те, що вони змоделювали дану умовну надзвичайну ситуацію, з різноманітною кількістю постраждалих, що дало змогу проявити  всім службам взаємодії своє вміння та майстерність, під час ліквідації наслідків надзвичайної ситуації та надання долікарської допомоги. Саме головне – це злагодженість усіх служб. Виклик може надійти на будь-який номер - «101», «102» чи «103»,  і від того, як оперативно відреагує на надзвичайну ситуацію, кожен в рамках своєї компетенції залежить життя людей», - сказав  начальник управління охорони здоров’я Одеської облдержадміністрації В’ячеслав Полясний.

Метою проведення таких спільних навчань є відпрацювання взаємодії всіх служб  щодо ліквідації умовної надзвичайної ситуації техногенного характеру та порятунку людей, а також отримання дорогоцінного досвіду і навиків особового складу рятувальників ДСНС України та служб екстреного виклику, підвищення злагодженості їх дій. Тому на навчаннях були присутні керівний склад підрозділів ДСНС та управління охорони здоров’я, зокрема завідувачі всіх станцій швидкої медичної допомоги Одеси та області.

«Під час сьогоднішніх навчань було продемонстровано чітку взаємодію рятувальників ДСНС України зі «Службою медицини катастроф» та ДАІ  при ліквідації аварій на транспорті, відпрацьовано надання різнопланової медичної допомоги великої кількості постраждалих, щоб в реальній ситуації врятує не одне життя.  З введенням в дію на території області режиму підвищеної готовності, співробітники Служби медицини катастроф  чергують  у оперативно координаційному центрі ГУ ДСНС України в Одеській області та  виїжджають на всі надзвичайні події разом з рятувальниками. Завдяки   тісній співпраці рятувальників і  Служби медицини катастроф ми можемо значно зменшити кількість постраждалих людей та тяжкість отриманих травм, під час виникнення надзвичайних ситуацій», - зазначив Денис Платонов, начальник Головного управління ДСНС України в Одеській області.

 Прес-служба ГУ ДСНС України в Одеській області