18.03.2015

Обережно – суха трава!

      З настанням теплої погоди все частіше можна побачити, як на господарських угіддях, вздовж транспортних доріг та, навіть, у населених пунктах горить суха трава. Як правило, люди, які її підпалюють, переконані, що таким чином вони роблять корисну справу. Та, насправді, своїми діями вони створюють загрозу виникнення пожеж, які можуть призвести до знищення житлових та господарських будівель та суттєво погіршити стан природного довкілля.

 

      Спалення сухої трави стало для багатьох громадян настільки звичним, що практично ніхто не звертається увага на те, якої шкоди вони  завдають довкіллю, а також життю та здоров’ю людей. Екологи запевняють: при згоранні однієї тони рослинних залишків у повітря вивільняється майже 9 кг мікрочастинок диму. До їх складу входять пил, окиси азоту, важкі метали та низка канцерогенних сполук. З димом у повітря вивільняються діоксини – одні з найотрутніших для нашого організму речовин. Додаткова проблема полягає в тому, що із сухою травою, як правило, горить і безліч різноманітного сміття, що суттєво посилює забруднення атмосфери. При згоранні, скажімо, поліетиленового пакету, в повітря йде до 70 різноманітних хімічних сполук, більшість з яких отруйні для людини. Саме вони стають причиною поганого самопочуття, болю в горлі, кашлю. Щільний чорний дим від горіння пластикового сміття містить канцерогенні полі циклічні вуглеводні. Особливо погано тим, хто страждає на бронхіти, бронхіальну астму, риніти чи тонзиліти.

       Дуже часто спалення сухої трави призводить до великомасштабних пожеж. Швидкість поширення вогню надзвичайно висока, тому локалізувати такі пожежі на відкритих територіях дуже важко. Особливо небезпечним є спалювання сухої трави на полях, через які проходять високовольтні лінії електропередач, поблизу лісових масивів. У населених пунктах таке «господарювання» теж ні до чого доброго не призводить: спалення сухої трави, листя чи бадилля на присадибних ділянках переростає у неконтрольоване горіння, часто загрожує знищенням будівель та споруд житлового сектору. Погіршена видимість на автодорогах через дим від таких багать може стати причиною дорожньо-транспортних пригод.

      Спалюючи суху траву, більшість громадян не усвідомлюють, що чинять протизаконно. Згідно Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено відповідальність за самовільне спалювання рослинності або її залишків, опалого листя у парках, скверах, інших зелених насадженнях без дозволу органів державного контролю у галузі охорони навколишнього природного середовища або з порушенням умов такого дозволу. У цьому випадку приватним особам та посадовцям доведеться заплатити штраф.

      Разом з тим, нанесення збитків чи знищення майна шляхом спалювання відповідно до Кримінального Кодексу України  тягне за собою кримінальну відповідальність.

      Шановні громадяни! Не спалюйте сухої трави та сміття, не завдавайте непоправної шкоди ні собі, ні оточуючим!

 

ГУ ДСНС України в одеській області.