Гарантовані державою пільги у сфері праці для постраждалих учасників Революції Гідності

Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у пункті 10 частини 2 статті 7 визначено, що до осіб з інвалідністю внаслідок війни належать також особи з інвалідністю з числа осіб, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранень, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров'я, одержаних під час участі у масових акціях громадського протесту в Україні з 21 листопада 2013 року по 21 лютого 2014 року                         за євроінтеграцію та проти режиму Януковича (далі - Революція Гідності),                 та які звернулися за медичною допомогою у період з 21 листопада 2013 року               по 30 квітня 2014 року.

Постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання соціального захисту постраждалих учасників Революції Гідності» від 28 лютого                       2018 року № 119 затверджено Порядок надання статусу постраждалого учасника Революції Гідності (далі - Порядок), згідно якого постраждалими учасниками Революції Гідності визнаються особи, які на виконання Закону України "Про встановлення державної допомоги постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам  їх сімей" включені до переліку осіб, які під час участі в масових акціях громадського протесту отримали тілесні ушкодження (тяжкі, середньої тяжкості, легкі), але такі ушкодження не призвели до інвалідності, та звернулися за медичною допомогою у період                    з 21 листопада 2013 року  по 30 квітня 2014 року.

Зазначені положення не поширюються на працівників міліції, осіб, які проходили службу в правоохоронних органах спеціального призначення, військовослужбовців внутрішніх військ, Збройних Сил України та інших військових формувань, які отримали інвалідність внаслідок поранень, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров'я, одержаних при виконанні службових обов'язків, пов'язаних з подіями Революції Гідності.

Постраждалі учасники Революції Гідності мають пільги та інші соціальні гарантії, зокрема у сфері праці, охорони здоров’я та соціального захисту.

Звертаємо вашу увагу, що постраждалі учасники Революції Гідності мають такі ж пільги як у ветеранів війни.

Отже, постраждалі учасники Революції Гідності мають право на:

- переважне право на залишення на роботі при скороченні у зв'язку                       із змінами в організації виробництва і праці (п. 5 ч.2 ст. 42 КЗпП);

- право на додаткову відпустку із збереженням заробітної плати тривалістю 14 календарних днів на рік (п. 12 ст. 12 Закону, ст. 77-2 КЗпП,                    ст. 16² Закону України «Про відпустки»);

- право на користування при виході на пенсію (незалежно від часу виходу на пенсію) чи зміні місця роботи поліклініками та госпіталями, до яких вони були прикріплені за попереднім місцем роботи (п. 8 ст. 12 Закону);

- право на виплату допомоги по тимчасовій непрацездатності в розмірі 100 процентів середньої заробітної плати незалежно від стажу роботи                     (п. 11 ст. 12 Закону);

- право на використання чергової щорічної відпустки у зручний для них час (п. 12 ст. 12 Закону);

- право на працевлаштування у разі ліквідації підприємства, установи, організації (п. 13 ст. 12 Закону).

Що стосується права на отримання додаткової відпустки із збереженням заробітної плати, то його реалізація стала можливою лише з 2018 року у зв’язку із набранням чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо соціального захисту постраждалих учасників Революції Гідності та деяких інших осіб» від 22.05.2018 № 2443-VIII.

Звертаємо увагу, отримання додаткової відпустки є можливим за заявою особи та пред’явлення нею посвідчення «Постраждалий учасник Революції Гідності». 

Порядок отримання такого посвідчення передбачений Постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання соціального захисту постраждалих учасників Революції Гідності» від 28 лютого 2018 року № 119.

Даний вид відпустки не належить до щорічних відпусток. Вона надається за календарний рік і не залежить від відпрацьованого часу, може надаватись працівнику як за основним місцем роботи так і за сумісництвом. Працівник – постраждалий учасник Революції Гідності при складанні графіку відпусток повинен до графіку включити цей вид відпустки.

Також необхідно брати до уваги що, якщо новоприйнятий працівник мав право на таку відпустку і у поточному календарному році використав її за попереднім місцем роботи, то за новим місцем роботи він права на додаткову відпустку за цей рік немає.

Додаткову відпустку постраждалому учаснику Революції Гідності не можна:

- ділити на частини – поділ передбачений лише для щорічних відпусток, а ця відпустка належить до іншого виду, хоча і буде надаватись щороку;

- продовжувати на святкові та робочі дні – для даного виду відпустки продовження не передбачене;

- продовжувати, якщо працівник захворів під час відпустки - для даного виду відпустки продовження не передбачене;

- переносити на наступний рік – невикористана відпустка згорає;

- компенсувати при звільненні – компенсація передбачена лише для щорічних відпусток.

Отже, постраждалі учасники Революції Гідності мають пільги та інші соціальні гарантії, зокрема у сфері праці, охорони здоров’я та соціального захисту.

 

 

 

\                                                     Управління персоналу Головного

територіального управління юстиції в

                          Одеській області