20.12.2017

Відрахування при купівлі-продажі нерухомого майна та легкових автомобілів.

Щоб  забезпечити  своєчасну виплату  пенсій, законодавством визначені джерела  наповнення  бюджету Пенсійного фонду, в тому числі від сплати збору  на обов’язкове  державне пенсійне страхування з окремих  видів господарських  оперцій. Так,  згідно Закону України  «Про збір на  обов’язкове  державне пенсійне страхування» №400/97-ВР від 26.06.1997 року (зі змінами та доповненнями)  об’єктом  оподаткування є :

-         вартість нерухомого  майна, зазначена в договорі купівлі-продажу такого майна. Платники  збору, визначені  пунктом  9  статті  1 цього Закону - це  підприємства, установи  та організації незалежно від форм  власності  та  фізичні  особи, які  купують  нерухоме майно, за винятком  державних  підприємств, установ і організацій, що купують нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів.

-         вартість легкового  автомобіля, для платників збору, визначених пунктом 7 статті 1 цього Закону (підприємства, установи  та організації  незалежно  від форм  власності,  які набувають право власності  на легкові автомобілі, що підлягають першій державній реєстрації в Україні, крім випадків забезпечення легковими автомобілями осіб з інвалідністю згідно із законодавством  та успадкування  легкових автомобілів відповідно до закону.   

На  обов’язкове  державне  пенсійне страхування  встановлюються  ставки  збору  в таких  розмірах:

-         для платників  збору, визначених  пунктом 9 статті 1 цього Закону – 1 відсоток  від  вартості  нерухомого  майна  зазначеного  в договорі  купівлі-продажу;

-         для платників збору, визначених пунктом 7 статті 1 цього Закону, залежно від вартості  об’єкта:

 

3 відсотки – якщо обєкт оподаткування не перевищує 165 розмірів

   прожиткового мінімуму  для працездатних  осіб, встановленого  

   законом на 1 січня звітного року;

          4 відсотки – якщо обєкт оподаткування перевищує 165, але не перевищує

             290 розмірів прожиткового  мінімуму  для працездатних  осіб,

             встановленого  законом на 1 січня  звітного року;

     5 відсотків – якщо обєкт оподаткування  перевищує 290 розмірів

        прожиткового мінімуму для працездатних  осіб, встановленого 

        законом  на 1 січня звітного року.     

Згідно з внесеними  змінами  до  Закону  України «Про нотаріат» здійснення нотаріального посвідчення договорів  купівлі-продажу нерухомого майна передбачається тільки за наявності  документального підтвердження сплати  збору на обовязкове державне пенсійне страхування. Відтепер запроваджується щоквартальне подання нотаріусами до органів Пенсійного фонду України про укладені договори купівлі-продажу нерухомого майна в порядку та за формою, визанченими Кабінетом Міністрів України. Встановлено, що звіти подаються нотаріусами до органу Пенсійного фонду України за місцем розташування державної нотаріальної контори або робочого місця  приватного  нотаріуса. Спалата  збору  на обовязкове  державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерумого майна  платниками здійснюється також  за місцем розташування державної нотаріальної контори або робочого місця приватного  нотаріуса. Змінами передбачено, що на обгрунтовану  письмову вимогу органів Пенсійного фонду України нотаріуси протягом  10 робочих  днів  надаватимуть довідки  про суму нотаріально посвідчених договорів, які необхідно  виключно  для перевірки  дотримання законодавства з питань сплати збору  на  обовязкове  державне пенсійне  страхування. Крім того, на запити Пенсійного фонду України та його територіальних органів надаватиметься  інформація з Державного реєстру  речових прав на нерухоме майно в порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України. Зазначені зміни набрали чинності  з  11 жовтня 2017 року. Тож у органів Пенсійного фонду України  тепер є реальна  можливість контролювати повноту  сплати збору з операцій з купівлі-продажу  нерухомого майна.

 

 

 

 

Головний спеціаліст

фінансово-економічного відділу                                        О.М.Кульбака

Любашівського  ОУПФУ

Одеської  області