Інформація про роботу служби у справах дітей Ананьївської районної державної адміністрації за 11 місяців 2018 року

Служба у справах дітей - структурний підрозділ Ананьївської районної державної адміністрації, на який покладається безпосереднє ведення справ та координація діяльності стосовно захисту прав дітей, зокрема дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

Відповідно до постанови КМУ від 01.10.2008 р. № 866 «Питання діяльності органів опіки та піклування, пов’язаної  із захистом прав дитини» визначено механізм провадження органами опіки та піклування діяльності, пов’язаної із захистом прав дитини, де зазначено, що органами опіки та піклування є районні держадміністрації, виконавчі комітети міських, районних у містах, сільських, селищних рад, у тому числі об’єднаних територіальних громад. Відповідно до законодавства, служба у справах дітей провадять діяльність з надання статусу дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування, влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, встановлення опіки та піклування над дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування та діяльність , яка пов’язана із захистом особистих, житлових та майнових прав дітей.

В службі у справах дітей створено і ведеться єдиний електронний банк даних дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування ЄІАС «Діти», банк даних потенційних усиновлювачів, опікунів/піклувальників, кандидатів на створення ПС та ДБСТ, основною метою якого є удосконалення соціального захисту таких дітей, перш за все процесу вилучення та влаштування дітей, реалізації їх права на сімейне виховання, здоровий розвиток, удосконалення статистичного обліку таких дітей в інтересах самих дітей.

Станом на 01.12.2018 року в службі у справах дітей райдержадміністрації на первинному обліку дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування перебуває 92 дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування.

З них:

-         35 – дітей-сиріт,

-         57– дітей, позбавлених батьківського піклування.

Із загальної кількості дітей на обліку:

-         64 дитини перебуває під опікою, піклуванням громадян

-         5 дітей - влаштовано у прийомні сім’ї;

-         5 дітей - влаштовано у дитячі будинки сімейного типу.

-         7 дітей- перебувають у школі-інтернат системи МОН на повному державному забезпеченні;

-         2 дитини в дитячому будинку-інтернат системи Мінпраці;

-         6 дітей - учні ПТУ, технікумі та ВНЗ;

-         2 дітей влаштовано на тимчасове перебування до ЦСПР;

-         1 дитина влаштована на тимчасове перебування до сім’ї родичів, знайомих.

Таким чином, в сім’ях громадян виховується74 дитини, що становить 80,43% від загальної кількості дітей.

 

Протягом поточного року:

-         виявлено та поставлено на первинний облік 10 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, із них: 6 - дітей-сиріт та 4 дитини, позбавлені батьківського піклування.

Із них:

-      влаштовано під опіку – 4 дитини;

-      усиновлено національними усиновителями – 1 дитину;

-      встановлення батьківства – 1 дитина;

-      влаштовані в державні заклади або набули статусу за місцем перебування – 3 дитини, а саме:

-         Ананьївський державний аграрно-економічний технікум – 1 дитина;

-         ЦСПР – 1 дитина;

-         дитячий будинок (системи МОН) -1 дитина;

-         тимчасове влаштування в сім’ю родичів/знайомих – 1 дитина.

 

За звітній період поставлено на облік потенційних кандидатів в усиновлювачі - 1 подружню пару, яка усиновила дитину з місцевого обліку.

Увересні поточного рокуна базі прийомної сім’ї Маналатій створено дитячий будинок сімейного типу та довлаштовано одну дитину, позбавлену батьківського піклування.

Таким чином, в районі функціонує 1 дитячий будинок сімейного типу та 8 прийомних сімей, в яких влаштовано відповідно 5 та 15 дітей. Усі діти влаштовані в ПС та ДБСТ мають належні умови проживання, відпочинку, забезпечені сезонним одягом та взуттям, місцем для приготування уроків. Мати -вихователь та прийомні батьки 2 рази на рік проходять з підопічними поглиблене медичне обстеження, в разі необхідності проводять лікування, вчасно роблять щеплення, дбають за життя та здоров’я своїх вихованців.

Працівники сектору з питань усиновлення, опіки та піклування служби у справах дітей районної державної адміністрації, відповідно до річного графіку проведення обстежень умов проживання та виховання дітей в сім’ях опікунів/піклувальників, ПС та ДБСТ, проводять обстеження, з метою з’ясування умов проживання дітей, їх матеріального забезпечення, дотриманням законних прав та інтересів підопічних. В процесі відвідування проводяться відповідні профілактичні бесіди з батьками та дітьми і знайомство зі змінами у законодавчій базі, що стосується функціонування ПС та ДБСТ.

Щомісячно до 20 числа батьки-вихователі та прийомні батьки та опікуни/піклувальники отримують соціальні виплати та грошове забезпечення, заборгованості по виплатах за 2018 рік не має.

Протягом поточного року 17 дітей поставлені на облік з усиновлення.

З них:

-         10 - дітей-сиріт;

-         7 - дітей, позбавлених батьківського піклування.

На даний час на місцевому обліку дітей, які мають підстави на усиновлення перебуває 28 дітей.

За 11 місяців 2018 року знято з первинного обліку 20 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

Із них:

-         у зв’язку з усиновленням – 12 дітей;

-         у зв’язку з встановленням батьківства – 1 дитина;

-         у зв’язку з досягненням повноліття – 7 осіб.

 

Із загальної кількості усиновлених дітей (12) усиновлено:

-         національними усиновителями - 7 дітей;

-         іноземними усиновителями - 5 дітей.

 

За місцем усиновлення діти були усиновлені:

-         з інтернатних закладів – 6 дітей;

-         з будинку-дитини – 3 дитини;

-         з ЦСПР – 1 дитина;

-         з лікарні – 1 дитина;

-         за місцем тимчасового влаштування дитини в сім’ї родичів/знайомих – 1 дитина.

 

Окрім того, службою у справах дітей ведеться нагляд за дотриманням прав 10 усиновлених дітей на території нашого району. Згідно графіка здійснення нагляду за дотриманням прав усиновлених дітей протягом року перевірено умови проживання 4 дітей. При обстеженнях встановлено, що всі усиновлені діти проживають в належних умовах, мають потрібне забезпечення, догляд, права дітей не порушуються.

Відповідно до постанови КМУ від  25.08.2005р. № 823 «Про затвердження Порядку надання одноразової  допомоги дітям-сиротам і дітям, позбавленим батьківського піклування, після досягнення 18-ти річного віку», 10 осіб з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування отримали вказану допомогу після досягнення повноліття.

 

Службою у справах дітей райдержадміністрації ведеться робота, яка направлена на подолання дитячої безпритульності та бездоглядності. На профілактичному обліку в службі у справах дітей райдержадміністрації станом на 01.12.2018 року перебуває 31дитина, яка перебуває в складних життєвих обставинах.

Протягом 11 місяців 2018 року на облік дітей, які перебувають в складних життєвих обставинах поставлено 19 дітей із 9 сімей, в яких батьки ухиляються від виконання батьківських обов’язків та 1 дитина у зв’язку із засудженням  до покарання, не пов’язаного з позбавленням волі.

Із зазначених сімей (9):

-         до суду направлено 5 позовних заяв на позбавлення батьків батьківських прав;

-         мати 8 дітей направлено на лікування від алкоголізму;

-         2 дітей повернено батькові на виховання з подальшим тимчасовим перебуванням дітей на обліку.

На кожну дитину заведена та укомплектована особова справа. Двічі на рік, а за потребою частіше, проводяться обстеження житлово-побутових умов проживання дітей у сім’ях. Проводяться індивідуальні профілактичні бесіди з батьками та дітьми за місцем їх навчання та проживання.

Протягом 11 місяців 2018 року знято з обліку 10 дітей.

З них:

-         2 - у зв’язку з досягненням повноліття;

-         2 - у зв’язку зі зміною статусу (батьків позбавлено батьківських прав, а дітей поставлено на первинний облік як позбавлених батьківського піклування;

-         4 - у зв’язку зі зникненням підстав для перебування на обліку;

-         1 – повернуто в родину батька, який встановив батьківство;

-         1 – у зв’язку зі зміною місця проживання матері.

 

Сім’ї, які перебувають в складних життєвих обставинах, перевіряються за місцем проживання. Комісійно здійснюються спільні виїзди в такі сім’ї, куди залучаються працівники міськсільвиконкомів, районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, сектору превенції ювенальної поліції.Проводиться обстеження житлово-побутових умов цих сімей, складаються відповідні акти обстеження. Внаслідок обстеження матеріально-побутових умов цих родин встановлюються проблеми дітей, які в них виховуються, з ними постійно проводяться відповідні профілактичні бесіди, заходи виховного характеру, просвітницька та профілактична робота.

 

Служба у справах дітей райдержадміністрації спільно з кримінально-виконавчою інспекцією Ананьївського району у взаємодії з органами місцевого самоврядування проводить роботу щодо допомоги неповнолітнім засудженим, які відбувають покарання, не пов’язане з позбавленням волі, та звільняються з місць позбавлення волі  за місцем проживання, для контролю за їх поведінкою та навчанням. Станом на 10грудня 2018 року на обліку в кримінально-виконавчій інспекції  перебуває 1 неповнолітній, який є учнем  Ананьївського ПАЛ.

 

З метою недопущення скоєння злочинів та правопорушень серед неповнолітніх, жебракування, бродяжництва та виявлення фактів втягнення неповнолітніх дорослими особами в пияцтво, наркоманію, проституцію щороку згідно Плану проведення спільних рейдів «Діти вулиці», «Вокзал» працівниками служби у справах дітей та сектору превенції ювенальної поліції проводяться оперативно-профілактичні заходи.

В ході проведення рейдів протягом 11 місяців 2018 року:

-         обстежено житлово-побутові умови проживання 70 сімей;

-         25 родин попереджено про відповідальність за невиконання батьками батьківських обов’язків;

-         19 дітей взято на облік дітей, які перебувають в складних обставинах.

Було складено 51 адміністративний протокол, а саме:

-          ст. 156 ч. 2 (Торгівля пивом, алкогольними напоями в заборонених місцях, продаж неповнолітнім) 2 протоколи;

-          ст. 173 (дрібне хуліганство) – 1 протокол на повнолітню особу за скоєння у відношенні неповнолітнього, 1 протокол складеного на неповнолітнього;

-          ст. 175-1 ч. 1 (Куріння тютюнових виробів в заборонених місцях) – 1 протокол на неповнолітнього;

-          ст.184 (невиконання батьками або особами, що їх замінюють, обов’язків щодо виховання дітей) – 41 протокол;

На виконання розпорядження голови районної державної адміністрації 31.08.2018 року № 624/А-2018 «Про організацію та проведення в Ананьївському районі у 2018 році Всеукраїнського профілактичного заходу «Урок» у районі проводився відповідний захід, основною метою якого було охоплення дітей шкільного віку навчанням. Під час проведення заходу особлива увага приділялася вивченню ситуації в сім’ях, що опинилися в складних життєвих обставинах, з батьками проводились бесіди щодо обов’язковості здобуття освіти їх дітьми.

За інформацією наданою відділом освіти районної державної адміністрації станом на 28.11.2018 року учнів шкіл, які б без поважних причин не відвідували навчання, не виявлено.

 

В системі соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування важливе місце займає захист житлових та майнових прав дітей. Службою у справах дітей райдержадміністрації відповідно до пункту 61 Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов’язаної із захистом прав дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.09.2008 року № 866, забезпечується ведення персоніфікованого обліку нерухомого майна дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

Станом на 01.12.2018 року на обліку служби у справах дітей райдержадміністрації перебуває 92 дитини-сироти та дитини, позбавлені батьківського піклування.

З них:

- 5 дітей мають житло на праві власності,

- 14 дітей мають житло на праві користування,

- у 73 дітей - житло відсутнє, у зв’язку з відсутністю житла у батьків.

Також забезпечується своєчасність взяття на квартирний облік дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Протягом 11 місяців 2018 року службою у справах дітей райдержадміністрації було направлено 11 клопотань щодо взяття дітей на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов.

Загалом, станом на 01.12.2018 року на обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов перебуває 17 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

З метою забезпечення житлом дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб та молоді з їх числа в районі діє районна цільова програма забезпечення житлом дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб та молоді з їх числа на 2016-2018 роки.

У 2018 році на умовах співфінансування з районною програмою Ананьївською Другою сільською радою було придбано пів будинку для дитини-сироти.

Загалом, на території Ананьївського району лише трьома органами місцевого самоврядування прийняті власні відповідні програми:

-         Ананьївською міською радою;

-         Ананьївською Першою сільськоюрадою;

-         Ананьївською Другоюсільськоюрадою.

Але, прийняття програми ще не означає її реалізацію. Так, на 2018 рік згідно програм було передбачено:

-         Ананьївською міською радою - 80 тис. грн. – фактично виділено 0 тис. грн.;

-         Ананьївською Першою сільською радою - 50 тис. грн. – фактично виділено 0 тис. грн.;

-         Ананьївською Другою сільською радою - 100 тис. грн. – фактично виділено 100 тис. грн.

 

 

 

 

Начальник служби

у справах дітей

райдержадміністрації                                                          С.І. Платонов