09.08.2019

В райдержадміністрації відбулось засідання районної міжвідомчої координаційної ради з питань сім'ї, ґендерної рівності, демографічного розвитку, запобігання та протидії домашньому насильству та протидії торгівлі людьми.

Світовою громадськістю насильство визнано однією з найбільш розповсюджених у світі форм порушення прав людини. Домашнє насильство завдає шкоди людині, зокрема призводить до розладів її здоров’я, психіки, погіршення психологічного клімату в родині. Діти, які виховуються в умовах насильства, підсвідомо переймають модель насильницької поведінки, виявляють агресію, є схильними до негативних проявів у дитячому та молодіжному середовищі.

Насильство породжує низку соціальних проблем. Прояви домашнього насильства призводять до руйнування базової ланки суспільства – сім’ї, породжують дитячу безпритульність та бездоглядність, є однією з причин поширення соціального сирітства. Тому домашнє насильство  розглядається не як приватна проблема, а як проблема суспільна та комплексна, що має вирішуватись державними органами разом з громадськістю.

Як повідомлялося раніше, 7 грудня 2017 року Верховна Рада України прийняла Закон України  „Про запобігання та протидію домашньому насильству”, який набрав чинності   7 січня 2018 року.

Закон запроваджує комплексний підхід щодо запобігання та протидії домашньому насильству та передбачає дієвий механізм надання допомоги та захисту особам, які постраждали від домашнього насильства, в тому числі створення спеціалізованих служб підтримки постраждалих осіб, зокрема притулків і мобільних бригад соціально-психологічної допомоги.

Постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 року № 654 „Про затвердження Типового положення про мобільну бригаду соціально-психологічної допомоги особам, які постраждали від домашнього  насильства та / або насильства за ознакою статі” затверджено Положення про мобільні бригади соціально – психологічної допомоги.

08 серпня 2019 року під головуванням виконувача обов’язків голови районної державної адміністрації Гаджи Магдієва відбулось чергове засідання районної міжвідомчої координаційної ради з питань сім'ї, ґендерної рівності, демографічного розвитку, запобігання насильству в сім'ї та протидії торгівлі людьми. На порядок денний засідання було винесено ряд питань, а саме про роботу мобільної бригади соціально-психологічної допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі в Ананьївському районі за І півріччя 2019 року, з інформацією по якому виступила директор Ананьївського районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, керівник мобільної бригади Ольга Бацеля. Так, Наказом центру від 15 січня 2019 року № 6 «Про утворення мобільної бригади соціально-психологічної допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі» створено мобільну бригаду в Ананьївському районі.  Даним наказом затверджено Положення, склад працівників та графік виїздів у І кварталі 2019 року мобільної бригади соціально-психологічної допомоги. Наказом Ананьївського РЦСССДМ від 28.03.2019 року № 8 «Про графік виїздів мобільної бригади соціально-психологічної допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі в другому кварталі 2019 року» затверджено графік виїздів на ІІ квартал 2019 року.

Як зазначила доповідач, всього станом на 30 червня 2019 року отримано 73 повідомлення, які стосуються 49 сімей. У 23 сім’ях надходили повторні звернення про вчинення домашнього насильства.

Опрацьовано всі повідомлення  випадків домашнього насильства.  На жаль, співпрацювати з Центром погодилось тільки 25 сімей, хоча в статистичних даних Ананьївського відділення поліції Подільського відділу поліції ГУНП України в Одеській області за 6 місяців зареєстровано 73 випадки (146 осіб), відносно яких зареєстровані випадки домашнього насильства.

Не всі особи, як жертви насильства так і особливу увагу привертають кривдники, розуміють відповідальність за скоєне. Майже всі зареєстровані випадки насильства вчинялись в стані алкогольного сп’яніння, з використанням нецензурної лайки,  на грунті побутових взаємовідносин.

Двадцять п’ять сімей, в яких зареєстровані випадки домашнього насильства, введено до Банку даних сімей, які перебувають в складних життєвих обставинах. В першу чергу було здійснено соціальне інспектування сімей, складено Акти соціального інспектування та надано психологічні, інформаційні та соціально – побутові послуги, дітей свідків скоєння насильницьких дій в родинах не зареєстровано.

Одній особі було запропоновано тимчасово залишити місце проживання (погоджено її влаштування до Одеського Центру соціально-психологічної допомоги) терміном не менше 3-х місяців. Особа відмовилась мотивуючи тим, що немає на кого залишити господарство.

З метою попередження насильства в сім’ї за перше півріччя 2019 року мобільною бригадою соціально-психологічної допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі проведено 21 виїзд членами мобільної бригади, залучались працівники  Ананьївського відділення поліції Подільського відділу поліції ГУНП України в Одеській області, працівники служби у справах дітей Ананьївської райдержадміністрації, працівники органів місцевого самоврядування. Під час виїздів здійснювалось соціальне інспектування сімей, які перебувають в складних життєвих обставинах, сімей опікунів/піклувальників. Проводились бесіди з метою попередження вчинення насильства як батьками, так і дітьми.

Проведено 20 групових заходів за участю 217 батьків сімей, які перебувають в складних життєвих обставинах. Також за цей період проведено 19 групових заходів для учнівської та студентської молоді за участю 307 клієнтів.

    У проведенні групових заходів приймали участь: оперуповноважений кримінальної поліції у справах дітей Ананьївського відділення поліції Котовського відділу поліції ГУНП України в Одеській області, працівники служби у справах дітей, працівники управління соціального захисту населення, волонтери.

В цілому аналізуючи роботу з клієнтами, які постраждали від домашнього насильства слід сказати,  більшість з них  навіть не повністю розуміє,  що скоєне насильство є наслідком їх способу життя. Для того щоб це не повторювалось необхідно в першу чергу змінювати свій спосіб життя.

Свої думки з даних проблемних питань висловили начальник служби у справах дітей райдержадміністрації Станіслав Платонов та заступник начальника управління соціального захисту населення райдержадміністрації Ігор Барановський.

Також, присутні в чергове детально обговорили основні аспекти в питанні визначення домашнього насильства та організації відповідної роботи в Ананьївському районі протягом ІІ півріччя 2019 року.

По кожному з питань порядку денного прийнято відповідні рішення.