03.07.2017

Про зміни в порядку надання житлових субсидій з травня 2017 року

Управління соціального захисту населення Ананьївської районної державної адміністрації інформує про те, що постановою Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 року № 300 „Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України” (далі – Постанова)  було внесено зміни до нормативного регулювання призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.

Управлінням від органів вищого рівня були отримані відповідні роз’яснення щодо найбільш значимих змін, а саме:

Стосовно періоду врахування доходів для призначення субсидії та порядку отримання інформації про доходи 

З 01 травня 2017 року передбачено врахування доходів для призначення субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг за чотири квартали, що передують місяцю, попередньому до місяця, з якого призначається субсидія. Тобто при здійсненні розрахунку субсидії на наступний період у травні для домогосподарств, які отримували субсидію у попередньому періоді, враховуються доходи за період з квітня 2016 року по березень 2017 року включно.

Таким чином, при призначенні субсидії для відшкодування витрат лише на оплату житлово-комунальних послуг будуть враховані більш актуальні доходи (наближені до періоду, з якого буде призначена субсидія).

Звертаємо увагу, що змінюється період отримання доходів лише при призначенні субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг. При призначенні субсидії для відшкодування витрат на придбання твердого палива і скрапленого газу та субсидії для відшкодування витрат на придбання твердого палива, скрапленого газу і оплату житлово-комунальних послуг враховуються доходи за попередній календарний рік.

Стосовно обрахування доходу для призначення субсидії

Визначено, що сукупний дохід для призначення субсидії обчислюється без урахування не тільки державної соціальної допомоги на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також і допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування.

Районним комісіям з 01 травня 2017 року надано право приймати рішення щодо врахування при призначенні субсидії фактичних розмірів доходів для працездатних громадян, середньомісячний сукупний дохід яких менший прожиткового мінімуму.

Стосовно призначення субсидії за наявності заборгованості з оплати послуг

За наявності простроченої понад 2 місяці заборгованості з оплати послуг субсидія на наступний термін не призначається. Інформацію про суму такої заборгованості надаватимуть підприємства-надавачі послуг.

Якщо протягом 2-х місяців з дати інформування громадянин документально підтвердив сплату заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, субсидія призначається з дати закінчення дії попередньої субсидії, в іншому випадку – з місяця, в якому громадянин документально підтвердив сплату заборгованості або укладення договору. Зазначений термін може бути продовжений на підставі рішення комісії за наявності поважних причин.

Стосовно призначення субсидії за зареєстрованим місцем перебування

У разі реєстрації місця перебування особи субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається з місяця звернення на термін, що не перевищує 6 місяців з дати реєстрації місця перебування. На наступний строк субсидія призначається за особистим зверненням громадянина після продовження реєстрації місця перебування.

Стосовно термінів опалювального періоду для індивідуального опалення:

Передбачено розраховувати розмір субсидії на опалювальний сезон для домогосподарств, які використовують природний газ або електричну енергію для індивідуального опалення, з урахуванням тривалості опалювального періоду з 16 жовтня по 15 квітня включно.

Щодо монетизації та повернення залишків невикористаних сум субсидій

Постановою передбачено повернення до державного бюджету після закінчення опалювального сезону надавачами послуг сум невикористаних субсидій на оплату послуг з централізованого постачання холодної та гарячої води і водовідведення за термін отримання останньої субсидії.

Невикористані суми субсидії для відшкодування витрат на оплату послуг з газо- та електропостачання для індивідуального опалення в обсягах, що не перевищують вартості 100 куб. метрів природного газу або вартості 150 кВт∙г електричної енергії, відтепер не залишатимуться на рахунках отримувачів в організаціях, а перераховуватимуться на особовий рахунок одержувача субсидії в банківській установі або виплачуватимуться через поштові відділення.

Отримувачам субсидії, які вели енергоефективне домогосподарство, для отримання цих коштів необхідно буде з 1 липня до 1 вересня подати до управління соціального захисту населення заяву та необхідні реквізити, зокрема, особовий рахунок в банківській установі.

Щодо змін до соціальних нормативів у сфері житлово-комунального обслуговування

Постановою внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 року  № 409 „Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування” в частині встановлення соціальної норми житла для домогосподарств, що складаються з однієї-двох непрацездатних осіб у розмірі 75 кв. м на домогосподарство. При цьому районні комісії матимуть право, як і раніше, призначати субсидію на понаднормову площу.

Також нагадуємо про те, що постановою Кабінету Міністрів України від 06.02.2017 року № 51 “Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 06 серпня 2014 року №409” з 01 травня 2017 року для надання житлових субсидій застосовуються соціальні норми, які приведено у відповідність до фактичного споживання:

у разі використання природного газу для індивідуального опалення - 5,0 куб. метра природного газу на 1 кв. метр опалюваної площі на місяць в опалювальний період;

у разі використання електричної енергії для індивідуального опалення - 51 кВт∙г на 1 кв. метр опалюваної площі на місяць в опалювальний період;

у разі використання теплової енергії для централізованого опалення (теплопостачання) абонентами, житлові будинки яких обладнані будинковими та/або квартирними приладами обліку, - 0,0431 Гкал на 1 кв. метр опалюваної площі на місяць в опалювальний період.

Залежно від особливостей регіонів та типу будівель ці соціальні нормативи визначаються з урахуванням коригуючих коефіцієнтів. Коригуючі коефіцієнти для розрахунку розміру витрат електричної енергії, природного газу та інших видів палива на потреби опалення для Одеської області становлять: для 1-2-поверхових будівель – 0,787; для будівель на 3 і більше поверхів – 0,574.

Щодо переліку житлово-комунальних послуг, на які надається субсидія

Управлінням соціального захисту населення протягом останніх опалювальних періодів проводилася значна роз’яснювальна робота для забезпечення охоплення субсидією максимальної кількості житлово-комунальних послуг, зверталася особлива увага керівництва підприємств-надавачів житлово-комунальних послуг на необхідність належного обліку надання послуг. Через це, протягом опалювального періоду, управлінням здійснювалося неодноразове доповнення переліку послуг, на які домогосподарствам надавалася субсидія. Відповідно до технологічного процесу призначення субсидій, у таких випадках необхідно було припиняти надання субсидії на попередній перелік житлово-комунальних послуг та здійснювати з місяця розширення переліку житлово-комунальних послуг нове призначення. Це потребувало відповідального опрацювання таких справ не тільки працівниками управління, а і спеціалістами підприємств-надавачів житлово-комунальних послуг. На жаль, не всі питання на цьому напрямку є вирішеними, але спільними зусиллями справа робиться.

При цьому на адресу управління надійшло роз’яснення щодо переліку житлово-комунальних послуг, на які надається субсидія, у якому зазначено, що "неповідомлення заявником про отримання якоїсь із послуг, наявність якої могла вплинути на визначення <…> його права на субсидію (наприклад, у заяві не вказано послугу вивезення твердих побутових відходів, плата за яку нараховується на всіх зареєстрованих осіб), слід вважати наданням недостовірної інформації".

Управління соціального захисту населення Ананьївської районної державної адміністрації у зв’язку з цим, просить отримувачів субсидії до початку опалювального періоду остаточно визначитися з переліком житлово-комунальних послуг, на які буде надаватися субсидія, і, у разі змін, звернутися з відповідною заявою до управління або до уповноважених осіб сільських рад.

 

Вважаємо доцільним нагадати про те, громадянин, якому призначено субсидію, зобов'язаний протягом місяця поінформувати управління соціального захисту населення районної державної адміністрації про зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (орендар - про осіб, які фактично проживають), їх соціального статусу, переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання, підприємств - виробників/виконавців житлово-комунальних послуг, про купівлю будь-ким із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, товарів або оплату послуг протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії (призначенням субсидії без звернення), на суму, яка на дату купівлі (оплати) перевищує 50 тис. гривень, шляхом подання відповідних документів.

У разі зміни складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб подаються також нові заява і декларація.