07.10.2019

Зарахування до страхового стажу періоду перебування на інвалідності

Запитання: чи буде при виході на пенсію за віком зараховано мені у страховий стаж період перебування на пенсії по інвалідності?

Приклад: чоловік 1960 року народження 8 років 7 місяців працював на заводі. З 1990 р звільнений з роботи у зв'язку з інвалідністю. Протягом 24 років не працює і є інвалідом загального захворювання. Цього року звернувся за призначенням пенсії за віком, але йому відмовлено через недостатність стажу. Чи зараховується до страхового стажу період перебування на інвалідності?

Статтею 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» визначено, що чоловікам пенсія за віком призначається після досягнення ними віку 60 років та наявності страхового стажу не менше ніж 26 років.

Період з дня встановлення інвалідності до досягнення особою пенсійного віку зараховується до страхового стажу при обчисленні розміру пенсії за віком, з якого обчислюється розмір пенсії по інвалідності (ст. 24 цього Закону). Тобто цей період зараховується до страхового стажу лише під час отримання пенсії по інвалідності як додатковий стаж.

До страхового стажу при призначенні пенсії за віком зараховується час перебування на інвалідності у випадку, якщо ця інвалідність настала внаслідок професійного захворювання чи внаслідок трудового каліцтва. Крім того, такий період зараховується до пільгового стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

Враховуючи те, що у чоловіка інвалідність настала внаслідок загального захворювання, то 24 роки перебування на інвалідності не зараховуватимуться до наявного у нього страхового стажу при призначенні пенсії за віком.

Крім того, на сьогодні чоловіку лише 59 років, отже права на пенсію за віком він не має, тому що не досяг 60-річного віку та не має 26 років страхового стажу.

Головний спеціаліст

Любашівського відділу обслуговування громадян

(сервісний центр)                                                              Н.ГОРДОВСЬКА