12.11.2020

ПРОФІЛАКТИКА ОТРУЄННЯ ГРИБАМИ : ЕКСТРЕНА ДОПОМОГА, ПОРАДИ ЛІКАРЯ.

Відповідно до екстрених повідомлень з початку 2020 року в  Одеській області зареєстровано 22 випадків отруєння грибами з кількістю постраждалих 35 осіб , із них 9 дітей (дві дитини померли).

За даними ДУ «Центр громадського здоров,я МОЗ України» з початку року в Україні зареєстровано 161 особу, постраждалу внаслідок отруєння дикорослими грибами.  Під час проведення епідрозслідування виявлено, що всі постраждалі вживали свіжі дикорослі гриби, зібрані власноручно або куплені на агропродовольчих ринках та місцях стихійної торгівлі.

 

Отруйні лісові гриби ростуть майже по всій нашій країні. Їх особливо багато після сильних дощів в кінці літа і на початку осені, коли земля ще тепла.

Часто неможливо визначити, чи токсичний гриб за своїм зовнішнім виглядом І смаком. Вживання в їжу отруйних грибів може призвести до серйозних симптомів отруєння або навіть мати небезпечні для життя наслідки.

Гриби – небезпечний продукт!

Сьогодні немає простого надійного тесту, який би показав, які гриби, зібрані в лісі, безпечні у використанні. Навіть фахівцям з грибів може бути важко ідентифікувати певні види. Гриби змінюють свій зовнішній вигляд в залежності від стадії росту, погоди , зовнішніх факторів, а тому отруйні гриби можуть виглядати дуже схожими на їстівні і їх легко переплутати з тими, що продаються в супермаркетах. Ми ще мало знаємо про гриби, тільки близько 10-15% великих грибів добре описані. Багато людей, які вирішили стати грибниками, не можуть надійно розпізнати їстівні гриби і в кінцевому підсумку помилково ідентифікують  отруйні гриби, ризикуючи своїм здоров,ям.

Профілактика отруєння грибами: поради лікаря

Що можна зробити , щоб запобігти отруєнню грибами:

. Не збирайте і не їжте гриби, особливо в забруднених приміщеннях.

. Їжте тільки гриби, які були придбані в овочевому магазині або супермаркеті.

. Приготування, чищення, замочування або сушка грибів не видаляє і не інактивує отруту , а також не робить їх безпечними у використанні.

. Уважно стежте за маленькими дітьми і домашніми тваринами, вони можуть зривати і їсти небезпечні гриби під час прогулянки.

. Поговоріть зі своїми сім,ями, друзями і сусідами про небезпеку грибів.

Перша допомога при отруєнні грибами

. Якщо ви підозрюєте , що ви або інші люди з,їли отруйні гриби, негайно зверніться по медичну допомогу в найближчу реанімацію. Не чекайте симптомів.

. Кожен, хто захворів після вживання дикорослих грибів, повинен терміново звернутися до лікаря в найближче відділення невідкладної допомоги або викликати швидку допомогу.

. Не блюйте і не дозволяйте людині пити що-небудь, якщо це не рекомендовано медичним працівником.

. Якщо є можливість, візьміть зразок гриба або фотографію, щоб ідентифікувати вид гриба і спланувати допомогу.

Види отруйних грибів

. Блідий сміттянник

. Сатанинський гриб

. «Пантера» гриб

. Фальшиві лисиці та  інші

Блідий непотріб – одна з найбільш смертоносних грибів у світі, на них припадає близько 90% всіх випадків отруєння грибами. Вони схожі на деякі нешкідливі сорти. Весь гриб дуже токсичний , і один шматочок може містити достатню кількість отрути, щоб вбити дорослу людину.

Багато грибів викликають розлади травлення, проблеми з нервовую системою і загальні симптоми.

Вплив отруйних грибів

Існуе три основні ефекти отруйних грибів:

. галюцинації – деякі види грибів містять токсини, які викликають галюцинації. Ці  типи психотропів називають «чарівними грибами». Крім галюцинацій, інші ефекти включають сплутаність свідомості, м,язову слабкість, збудження, серцебиття і головний біль.

ураження шлунково-кишкового тракту – отруйні  гриби   викликають розлади шлунково- кишкового тракту, такі як нудота, блювання, спазми шлунка і діарея

. печінкова недостатність та смерть – симптоми з,являються через 6-24 години після вживання їжі і включають нудоту, спазми в животі, блювання і діарею. Токсин може викликати смертельне пошкодження печінки і нирок, а смерть може настати протягом 48 годин.

Симптоми отруєння грибами :

Симптоми можуть затримуватися на 6-24 годин після вживання отруйних грибів. Тяжкість залежить від того, скільки грибів з,їв постраждалий, вони можуть тривати від 2 до 3 днів. Симптоми включають в себе:

. сильний спазм шлунка

. біль у черевній порожнині

. нудота 

. блювота

. діарея

Шлунково-кишкові симптоми , пов,язані з вживанням грибів, можуть зникнути через 2-4 години, але токсичне пошкодження печінки продовжується і через два тижні після прийому призводить до смерті . Повної протиотрути до отруєння грибами немає, а життя пацієнта залежить від ранньої діагностики та лікування.

Хто найбільше ризикує?

Кожен, хто вживає дикорослі гриби , знаходиться під загрозою  захворювання,що загрожує  життю.

. Маленькі діти  : від 60-70% дітей у віці до п,яти років. У цьому віці малюкам природно класти різні рослини в рот, в тому числі гриби. Більшість маленьких дітей, які їдять отруйні гриби, знаходять їх у лісі або в саду.

. Екстремальні кухарі: коли люди збирають дикорослі гриби, вони можуть випадково взяти токсичні види. При цьому вечеря може стати останньою в житті.

. Домашні тварини :  у нашій країні зареєстровано ряд випадків отруєння і загибелі собак від гострої печінкової недостатності після вживання отруйних грибів в дворах і на прогулянках. Хоча кішки , як правило, більш прискіпливі в тому, що вони їдять, вони все ще знаходяться в небезпеці- особливо допитливі кошеня, які можуть жувати токсичні види грибів.

 

Будьте  здорові і ретельно вибирайте гриби перед їх приготуванням.

 

 

Ананьївське районне управління Головного управління  Держпродспоживслужби в Одеській області