15.02.2020

Пам’ять без кордонів... В Ананьївському районі вшанували воїнів-інтернаціоналістів.

Традиційно 15 лютого, як і по всій Україні, в Ананьївському районі відзначили День вшанування учасників бойових дій на території інших держав.

Вклонитися пам’яті полеглих  у афганських пісках, померлих побратимів  у мирний час, подякувати тим, хто прийшов з війни живим, але з раненою душею, до пам’ятника воїнам-афганцям в місті Ананьєві прийшли воїни-інтернаціоналісти, члени їхніх родин, керівники району, міста, представники трудових колективів, учнівська та студентська молодь.

Тридцять один рік тому, останній солдат покинув землю цієї ісламської країни. Багатотисячні людські втрати стали наслідком політики тодішнього керівництва держави. Будь-яка війна несе смерть, каліцтво фізичне та моральне, «вдягає» в журбу тисячі материнських сердець.

До присутніх зі словами вдячності звернувся керівник апарату Ананьївської районної державної адміністрації Валерій Крижан, який насамперед подякував воїнам-інтернаціоналістам за їх подвиг, а також зазначив, що поки на Землі існують гарячі точки, ми не повинні заспокоюватися. Людство повинне не тільки не хотіти війни, а й зробити все, щоб її не було,  і її не буде та запропонував вшанувати пам’ять героїв хвилиною мовчання.

«Нажаль сьогодні тривають воєнні дії на Сході України. Свідомі українці, патріоти, прості хлопці та дівчата, у тому числі з ананьївщини, відстоюють незалежність та територіальну цілісність своєї Батьківщини. Біля сотні ветеранів Афганістану загинуло в АТО, близько 400 поранено, тисячі зараз захищають Україну від терористів на Сході. Дякую усім ветеранам-інтернаціоналістам за їх вірне служіння Батьківщині і готовність до її захисту та вміння перемагати, за піклування за родинами загиблих побратимів і патріотичне виховання молодого покоління. Впевнений, що ви й надалі будете взірцем високого професіоналізму, лицарства і благородства», - наголосив Валерій Іванович. Також він побажав учасникам бойових дій та членам їх сімей міцного здоров’я на довгі роки, витримки, миру, сили, мужності та злагоди у родинах.

Звертаючись до присутніх голова Ананьївської районної ради Микола Балан наголосив на тому, що він, як і більшість присутніх є представником того покоління хлопців і дівчат, які не задумуючись пішли виконувати свій інтернаціональний обов’язок. На жаль багатьох з них уже немає в живих, але пам’ять про них буде вічна. Багато з них сьогодні хворіють і не змогли прийти на дане зібрання, і їх необхідно підтримати та відвідати вдома. Адже вони  сьогодні потребують, чи не найбільше, простої людської уваги.

«На жаль сьогодні не лише в нашій країні тривають бойові дії спрямовані на розкіл України. Щось подібне відбувається і з нашим районом, який хочуть розділити на частини. Але, впевнений, що здоровий глузд та справжня любов до рідного краю, сприятимуть його збереженню. Лише спільними зусиллями ми можемо цього досягти. Міцного усім вам здоров’я, миру та злагоди», - сказав Микола Олексійович.

Ананьївський міський голова Павло Маковецький з гордістю згадав про воїнів-інтернаціоналістів, які сьогодні знаходиться на передовій на Сході України та є взірцем справжнього патріота нашої України. Пригадав і померлих за останні роки воїнів-інтернаціоналістів, зокрема Анатолія Порунова, Сергія Ободовського та інших, які були в числі ініціаторів створення в районі Спілки ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів). Побажав усім міцного здоров’я та довгих років життя.

Також, наголосив на тому, що за ініціативи Ананьївської районної Спілки ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів), зокрема голови Спілки Анатолія Крижанівського та члена організації Анатолія Нефьодова, за сприяння райдержадміністрації, депутатського корпусу районної та міської рад було упорядковано територію навколо пам’ятника та встановлено інформаційну площину і, як символ тодішньої війни, чорний тюльпан, який росте з гільзи та поряд лежить солдатський шолом, символ усіх воєн. Саме цю композицію під назвою «Чорний тюльпан» під час мітингу було урочисто відкрито.

Звертаючись до присутніх заступник голови Ананьївської районної Спілки ветеранів Афганістану (воїнів–інтернаціоналістів) Павло Маковецький висловив щирі побажання побратимам та разом з головою Спілки Анатолієм Крижанівським вручив Грамоти від Одеської обласної Спілки ветеранів інвалідів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів) керівництву району та міста.

Також воїнам-«афганцям» були вручені ювілейні медалі «30 років виводу військ з РАфганістан».

Дещо розчулились ці мужні чоловіки, які багато побачили на своєму віку, коли виконав пісню Роман Жуматій.

До підніжжя пам’ятника воїнам-афганцям були покладені вінки і квіти. Не міг стримати сліз від гіркої втрати, яка ятрить його душу вже багато років, син загиблого на афганській землі Ігоря Непомящого, названий в честь батька – Ігор, який прийшов на мітинг разом з донькою Серафимою.

По завершенні мітингу традиційно воїнів-інтернаціоналістів було запрошено на літературно-музичну годину до Ананьївського аграно-економічного коледжу Уманського національного інституту виноградарства і садівництва.

Афганістан став горнилом для тих, хто туди потрапив. Він навчив юнаків цінувати дружбу, відданість, любов. І знати ціну життя. Адже воно обривалося іноді у неповних 19 років перед їхніми очима. І терпли юні душі від втрати друзів, тих, хто ще вчора дарував їм своє тепло. А потім повертався на рідну землю у цинковій труні. Це все потрібно було пережити. Але вони 19-ти річні свято вірили, що виконують свій інтернаціональний обов’язок.

Афганська війна завжди буде жити болем в серцях батьків і матерів, які втратили своїх синів. Але, подвиг про їх подвиг назавжди залишиться в наших серцях, в нашій пам’яті.

Нажаль, війни не закінчуються довгоочікуваним моментом, коли замовкають постріли зброї. Ще протягом багатьох років вони лунатимуть відголосками в пам’яті, позбавляючи сну, раз у раз повертаючи до тих трагічних подій. Час непідвладний викреслити з пам’яті героїчні подвиги, приклади мужності і вірності військовому обов’язку, які демонстрували тисячі відданих синів і дочок України, долею одягнених у військову форму.