15.05.2019

Ліквідація амброзії полинолистної

Амброзію кожен з пересічних громадян знає, як говориться, в обличчя. Це  однорічна, яра рослина, за формою і зовні чимось схожа на листя привабливих  квітів-чорнобривців, а вірніше – полину гіркого (звідки і назва – амброзія полинолиста). В нашому районі немає жодного населеного пункту, узбіччя шляхів, кладовищ і інших неорних земель, де не було б хоча поодиноких її екземплярів.

Амброзія  має  прямостояче, досить розгалужене, опушене короткими  волосками стебло. Корінь стиржневий, веретеноподібний, розгалужений, проникає на глибину до 4 метрів. Розмножується  амброзія  насінням, яке  утворює у великій кількості – від 40 до 100 тисяч насінин, яке зберігає  схожість в ґрунті до 40  років. Амброзія  здатна  інтенсивно відростати  після  неодноразового її скошування, це слід враховувати під час проведення боротьби з нею. Вона також надмірно висушує  і виснажує ґрунт, тому  при  великому забур`яненні всі оточуючі рослини навколо неї гинуть. При сильному засміченні посівів багаторічних  трав та луків амброзією якість корму різко знижується при згодовуванні  тваринам через наявність гірких речовин і ефірних масел, зокрема в корів смак молока стає гірким.

Поширюється амброзія полинолиста водними потоками на значні відстані, так як насіння довго тримається на воді, тому що в нього є повітряний мішок. Зимою з нескошених рослин злітає насіння яке переноситься вітром. Птахами, для яких  насіння є кормом, транспортом, а також  взуттям  людей, до якого насіння  прилипає разом з ґрунтом. Насіння амброзії може бути занесене з вітчизняним і імпортним насінням, продовольчим зерном, продуктами переробки зерна, відходами від переробки насіння сільськогосподарських культур, з сіном, соломою, силосом, підстилкою, розсадою і іншими матеріалами. В останні роки засмічувати вона почала і  пізні польові культури (особливо соняшник, сою, зернову кукурудзу). Цю обставину слід враховувати господарникам широко впроваджуючи в  виробництво самохідні обприскувачі з кліренсом до двох метрів, що  дає змогу застосовувати внесення гербіцидів в більш пізні строки, коли з`являються  сходи амброзії полинолистої. Це слід враховувати сільськогосподарським товаровиробникам всіх форм власності зокрема при вирощуванні таких  прибуткових культур як соняшник, кукурудза, соя. Найефективніший спосіб боротьби – це  виривання з корінням, якщо ж розпочали косить, то косити її слід постійно запобігаючи пилкоутворенню та обсіменнінню хоча б біля власного помешкання, дитячого майданчика, дитсадка, школи, лікарняного  закладу і іншого громадського місця.

Тому всім громадянам, а особливо фермерам, дачникам, всім сільськогосподарським  товаровиробникам просимо бути пильними.