09.08.2019

До уваги батьків! Медичні огляди школярів: особливості проведення!

Обов’язкові медичні профілактичні огляди учнів загальноосвітніх навчальних закладів  проводяться щорічно для виявлення в них захворювань, подальшого їх спостереження, планового лікування чи реабілітації та запобігання масовим колективним інфекціям.

Такі огляди проводяться відповідно до рекомендацій Всемірної Організації Охорони Здоров’я у рамках міжнародного проекту «Здоров’я та поведінкові орієнтації учнівської молоді», постанови Кабінету Міністрів України від 08.12.2009 №1318 «Про затвердження Порядку здійснення медичного обслуговування учнів загальноосвітніх навчальних закладів», наказу Міністерства охорони здоров’я України від 16.08.2010 №682 «Про удосконалення медичного обслуговування учнів загальноосвітніх навчальних закладів».

Медичні профілактичні огляди учнів проводяться 1 раз  протягом календарного року за місцем проживання і навчання учнів.

Звертаємо УВАГУ - огляди будуть проводитися лікарями первинної ланки згідно підписаних декларацій про вибір лікаря, який надає первинну медичну допомогу у присутності батьків, або інших законних представників дитини, в амбулаторіях загальної практики сімейної медицини Центрів первинної медико-санітарної допомоги.

 

Наполегливо рекомендуємо батькам бути присутніми під час таких оглядів, адже інформація про стан здоров’я дитини та рекомендації щодо його покращання, почуті батьками безпосередньо від лікаря, допоможуть зняти цілу низку запитань у процесі їх виконання.

Під час проведення обов’язкових профілактичних оглядів:

- проводиться огляд дітей лікарями-педіатрами, лікарями загальної практики сімейними лікарями та, у разі необхідності за його направленням діти направляються на додаткові обстеження, або консультації до лікарів –спеціалістів відповідного профілю та лікарів -стоматологів.

-в обов’язковому порядку проводиться проба Руф’є, яка оцінює роботу серця під час фізичних навантажень. За результатами проби Руф’є діти розподіляються  по групам для уроків фізкультури: спеціальна (заняття за спец. програмами), підготовча та основна.

Після проведення обов’язкового медичного профілактичного огляду дитини, батькам або законним представникам  лікарями первинної ланки видається:

- довідка довільної форми «Довідка учня загальноосвітнього навчального закладу про результати обов’язкового медичного профілактичного огляду». У довідці вказується дата проведення обов’язкового медичного профілактичного огляду, група занять фізичною культурою, рекомендації згідно стану дитини, дата проходження наступного обов’язкового медичного профілактичного огляду;

- довідка форми 086 - 2/о «Карта профілактичної роботи з учнями загальноосвітнього навчального закладу, їх батьками або законними представниками щодо виявлення факторів ризику алкогольних та наркотичних проблем». В даній Карті зазначаються дати проведення профілактичної роботи з учнями загальноосвітнього навчального закладу, їх батьками або законними представниками щодо виявлення факторів ризику алкогольних та наркотичних проблем, необхідні рекомендації з урахуванням віку дитини. Перед проходженням обов’язкового медичного профілактичного огляду батьки дітей або їх законні  представники заповнюють анкети згідно віку дитини та надають лікарю – педіатру чи лікарю загальної практики - сімейної медицини. За результатами анкетування заповнюється дана Карта.

         Термін дійсності довідки учня загальноосвітнього навчального закладу про результати обов’язкового медичного профілактичного огляду  становить 1 рік. Тобто якщо дитина пройшла профілактичний огляд, наприклад 1 березня, то довідка дійсна до 1 березня наступного року, проте за бажанням батьків повторний медичний огляд можна здійснити до 1 вересня поточного року. МОЗ України наполегливо рекомендує батькам бути присутніми під час таких оглядів, адже інформація про стан здоров’я дитини та рекомендації щодо його покращання, почуті батьками безпосередньо від лікаря, допоможуть зняти цілу низку запитань у процесі їх виконання. Проте якщо батьки не можуть за якихось обставин бути присутніми при медичному огляді, вони можуть дати інформовану згоду на проведення такого огляду.

Дітей, які не мають відповідного до національного календаря набору щеплень, та за обставин, коли дитині не проведено щеплення згідно календаря щеплень, можуть бути прийняті до дитячих дошкільних чи загальноосвітніх навчальних закладів за умови рішення імунологічної комісії (ЛКК) Ананьївської ЦРЛ. Імунологічна комісія (ЛКК) надає рекомендації батькам дітей, які мають протипоказання до щеплень та керівникам дитячих навчальних закладів,  у разі погіршення епідемічної ситуації з ГРВІ чи інших сезонних інфекцій призупинити відвідування такими дітьми закритих колективів. Тобто діти без щеплень за погіршення епідемічної ситуації повинні знаходитися вдома. Якщо батьки за власним упередженням не провели дитині щеплення, у будь-якому випадку дитині також розробляється індивідуальний графік щеплення, проводиться інформаційно-роз’яснювальна робота з батьками, рекомендується або проводити навчання дитини вдома, або у приватних загальноосвітніх навчальних закладах за рішенням імунологічної комісії (ЛКК) Ананьївської ЦРЛ. На сьогодні немає прецеденту, щоб дитину, в якої немає щеплень через упереджене ставлення батьків, не допустили за різними формами до навчання. Однак відповідно до ст. 15 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб», дітям, які не отримали профілактичних щеплень згідно з Календарем щеплень, відвідування дитячих закладів не дозволяється, тобто їм можуть відмовити, запропонувавши індивідуальний графік щеплення чи індивідуальну програму навчання.